Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Różne rodzaje palników, po co to komu?

Palnik narzędzie którego celem jest wytwarzanie wysokiej temperatury. Zastosowanie palników jest różne i z tego względu istnieje wiele rodzajów palników.Różnią się one nie tylko wyglądem, gabarytami jak i osprzętem ale także rodzajem używanego palnika.

Jako najpopularniejsze i dostępne w każdym domu są palniki w kuchence gazowej. Zasilane są one gazem (dostarczanym w butlach, bądź poprzez instalacje gazowe z gazowni), zazwyczaj propan-butan.

Mniej popularne, gdyż są to już narzędzia a nie sprzęt gospodarstwa domowego, są palniki acetylenowo-tlenowe. Służą one do obróbki przemysłowej metali (tj spawania, cięcia, czy też lutowania), temperatura wytwarzana poprzez takie palniki sięgnąć może nawet 3100°C.

Palników używa się także w kowalstwie (tak, ten zawód jeszcze nie zanikł), głównie jako alternatywa pieca do podgrzewania, wytapiania stali lub innych metali, a także służący do hartowania czy odpuszczania metali.

W sprzedaży obecnie na rynku znajdują się także palniki dekarskie. Są to palniki służące do kładzenia papy (dokładnie do jej zgrzewania). tak jak palniki kuchenne zasilane są poprzez butle z gazem, z tą tylko różnicą, że przy niektórych modelach istnieje możliwość doprowadzenia dodatkowego tlenu, co zwiększa temperaturę płomienia.

Cechą wspólną wszystkich palników jest fakt, że wytwarzają skoncentrowany płomień. ważne jest aby dostarczać im paliwo w postaci sprężonej. Zabieg ten zapewnia bezpieczeństwo użytkowania oraz zapobiega cofnięciu się płomienia (co mogłoby skutkować np eksplozją butli z paliwem)., a także, podobnie jak dodatkowy tlen, zwiększa temperaturę ognia.

Odnośnie płomienia i jego temperatury to jako ciekawostkę można przytoczyć, że najwyższa temperatura płomienia znajduje się nie bezpośrednio przy dyszy, a w pewnej odległości od niej.

Wpisy podobne do "Różne rodzaje palników, po co to komu?"

Odpowiedz